Prawidłowa pielęgnacja skóry narażonej na szczególne zagrożenia

Utrzymanie skóry w dobrej kondycji stanowi spore wyzwanie. Wprawdzie kosmetologia i medycyna robią zdumiewające postępy, lecz na skórę oddziałuje coraz więcej szkodliwych czynników. O czym należy pamiętać podczas codziennej pielęgnacji? Poznaj sposoby na zatrzymanie atutów urody!

Zdrowa skóra bez plam, zmarszczek, przebarwień czy innych, niepożądanych śladów, to istotny cel dla wielu osób. Nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Atrakcyjny wygląd daje wiele atutów i zwiększa pewność siebie. Szczególnie istotna jest prezencja twarzy. Prawidłowa pielęgnacja cery wymaga sumienności i staranności – nie da się osiągnąć zadowalających efektów, jeżeli o skórę dba się tylko „z doskoku”. Praktycznie niewykonalne jest także ograniczenie do zera wszystkich szkodliwych czynników. Warto je poznać i wiedzieć, jak można im przeciwdziałać, by cieszyć się modelową aparycją. Nie tylko twarzy, ale też wszystkich pozostałych części ciała.

Alergeny, zanieczyszczenia i niezdrowy tryb życia to tylko część zagrożeń dla skóry

Wszelkie problemy skórne – takie jak kurze łapki wokół oczu, brunatne plamy na policzkach i nogach, egzema na dłoniach i wiele innych niedoskonałości – wynikają z konkretnych przyczyn. W niektórych przypadkach to procesy dość proste i oczywiste, inne zmiany są rezultatem złożonych procesów. Wtedy potrzebna jest dokładna diagnostyka, przeprowadzona przez dermatologów, a nierzadko również innych specjalistów. Na przykład zmiany atopowe są rezultatem reakcji alergicznej, a alergeny mogą być kontaktowe, pokarmowe, wziewne itd.

Wzrost liczby rozpoznawanych uczuleń ma związek m.in. z czynnikami środowiskowymi. Smog i wysokie stężenie innych zanieczyszczeń powietrza wysuszają i przyspieszają procesy starzenia się skóry. To samo można powiedzieć m.in. o nieprawidłowym opalaniu się (nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV) czy stosowaniu niewłaściwych kosmetyków. Czasami częsty kontakt ze szkodliwymi substancjami wynika z obowiązków zawodowych. Nie należy przy tym zapominać o czynnikach, które wpływają na skórę od wewnątrz. Wśród nich są m.in.:

  • niedobór potrzebnych składników odżywczych;
  • brak odpowiedniej aktywności fizycznej (słaby przepływ krwi);
  • sytuacje stresowe;
  • niedobór snu;
  • choroby układowe i stany zapalne.

Cera jest szczególnie wrażliwa. Jak pielęgnować skórę twarzy?

Nie ma uniwersalnych sposobów pielęgnowania skóry twarzy, które byłyby dobre zawsze, wszędzie i dla każdej osoby – sposób dbania o cerę trzeba dopasować do wielu zmiennych. Podstawowe czynniki, jakie należałoby wziąć pod uwagę, to płeć, wiek, rodzaj cery oraz najpoważniejsze zagrożenia dla skóry. Cera osoby, która pracuje w klimatyzowanym biurze i mieszka w dużym mieście musi zmierzyć się z innymi wyzwaniami, niż skóra kogoś, kto zajmuje się gospodarstwem rolnym. Duże znaczenie mają również indywidualne predyspozycje genetyczne oraz nawyki higieniczne. Przed „pielęgnacją właściwą” należałoby dokładnie oczyścić skórę z zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum.

Tym, co łączy kosmetyki takie jak krem na noc, witamina C do twarzy czy peelingi i maseczki, są realizowane cele. Podstawowymi celami pielęgnacji cery są odbudowa ochronnej warstwy hydrolipidowej, nawilżenie skóry, jej odżywienie oraz spowolnienie naturalnych procesów starzenia. W efekcie skóra:

  • staje się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne;
  • zyskuje na sprężystości i elastyczności;
  • cera odzyskuje blask, świeżość i zdolności do samodzielnej regeneracji.

Poznaj potrzeby swojej cery, a łatwiej ci będzie zadbać o swoją skórę

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, co jest ważniejsze – poziom witamin, kwasu hialuronowego, a może działanie antyoksydacyjne. Profesjonalne zabiegi czy kosmetyki o nowoczesnym, dokładnie przebadanym składzie, mogą pomóc w widoczny sposób, ale nie będą skutecznym remedium na absolutnie każdą bolączkę. Możesz stosować się do wszystkich zaleceń przekazywanych przez specjalistów, jednak nie masz wpływu na wszystkie potencjalne zagrożenia. Skóra często odzwierciedla ogólny stan zdrowia organizmu. Dlatego należy kompleksowo zająć się tym, co realnie zależy od ciebie.



Podobne tematy