Skuteczna ochrona cery przed przyspieszonym starzeniem

Skuteczna ochrona cery przed przyspieszonym starzeniem

Zachowanie młodego wyglądu wymaga pielęgnacji skóry i przestrzegania wielu nawyków w codziennym życiu. Higiena, dieta czy kosmetyki nie przyniosą rezultatów, jeśli będziesz nieświadomie przyspieszać procesy starzenia się skóry. Sprawdź, jak chronić swoją cerę!

Zdaniem dermatologów oraz firm kosmetycznych ok. 80% widocznych oznak przyspieszonego starzenia się skóry to efekt negatywnego działania słońca. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) wywołuje nie tylko opaleniznę, ale też istotne zmiany skórne. Począwszy od przebarwień i zrogowaceń, przez wysuszenie i niszczenie kolagenu w cerze, a skończywszy na zwiększeniu podatności na nowotwór. Stosowanie kremu z filtrem do opalania się nie wystarczy, by im efektywnie zapobiegać. Codzienna pielęgnacja musi odpowiadać potrzebom skóry, duże znaczenie ma też intensywność kontaktów cery ze słońcem oraz zanieczyszczeniami powietrza.

Przebywanie w cieniu lub zamkniętym pomieszczeniu nie chroni przed promieniowaniem UV

Ultrafiolet to nie jedyne promieniowanie, jakie dociera ze Słońca na Ziemię. Fale UV stanowią ok. 10%, ale to one wyrządzają skórze najwięcej szkód. Fotony przez część obiektów przenikają, a od innych się odbijają – np. od tafli morza albo piasku na plaży. O ich właściwościach w głównej mierze decyduje długość fal elektromagnetycznych. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule opisującym rodzaje promieniowania słonecznego. Tutaj wystarczy informacja, że największy wpływ na przyspieszenie starzenia się skóry ma promieniowanie UVA.

Ten typ fal elektromagnetycznych o długości 320–400 nm przenika do skóry właściwej – ok. 80% dociera do warstw wierzchnich, 20% przechodzi jeszcze dalej w głąb cery. Słońce emituje promieniowanie UVA przez cały rok, fotony przenikają przez większość przeszkód, a filtry w kremach do opalania zatrzymują przede wszystkim promieniowanie typu UVB. Przemysł kosmetologiczny wciąż pracuje nad ujednoliceniem skali ochrony przed falami UVA. Wprawdzie nie ma jeszcze wymogu oznaczania go na opakowaniu, to zgodnie z prawem UE w badaniach kosmetyków musi stanowić ona przynajmniej ⅓ całej ochrony przeciwsłonecznej preparatu.

Oczyszczanie i pielęgnacja to podstawowe metody ochrony skóry przed szybkim starzeniem

Kiedy się opalasz, rób to w sposób odpowiedzialny – dokładnie smaruj skórę kremem z filtrem, powtarzaj aplikację co ok. 2 h, latem zrezygnuj z przebywania na otwartym słońcu w godzinach 11:00–15:00, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. Cera przez cały czas pozostaje narażona na działanie innych szkodliwych czynników, takich jak smog czy drobnoustroje – dbaj o barierę ochronną skóry i jej dogłębne oczyszczanie. W codziennej rutynie pielęgnacyjnej przyda ci się krem do twarzy, dopasowany do typu cery i jej aktualnego stanu.

W zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem słonecznym kluczową rolę odgrywają kremy ochronne do stosowania na dzień i o działaniu nawilżającym. Jeżeli zdarzy ci się zapomnieć i odejść od ściśle przestrzeganych zasad, warto sięgnąć po preparaty regeneracyjne. Tego rodzaju kosmetyki są tworzone głównie z myślą o aplikacji na noc.

Naturalnych procesów starzenia skóry nie zatrzymasz całkowicie, ale możesz je spowolnić

Z wiekiem spada zawartość kolagenu, który nadaje cerze jędrność, elastyczność i ładny blask. Ważnym składnikami kosmetyków przeciwko oznakom starzenia są m.in. retinol, kwas hialuronowy i witamina C. Eksperci zalecają także stosowanie kremów antyoksydacyjnych. Przeciwdziałają wolnym rodnikom, które również dodają cerze kolejnych lat.



Podobne tematy