Czy istnieje cellulit u mężczyzn? Lekarz odpowiada

Czy istnieje cellulit u mężczyzn? Lekarz odpowiada

Cellulit jest częstym problemem skórnym u kobiet i nie inaczej jest w przypadku mężczyzn. Stan ten dotyka około 80-90% kobiet. Jednak nie zawsze jest ona widoczna. W tym artykule omówimy przyczyny, sposoby leczenia i czynniki stylu życia, które mogą prowadzić do powstania cellulitu.

Zabiegi

Zabiegi na cellulit u mężczyzn są dostępne w celu poprawy wyglądu dołeczków na skórze. Wiele z tych metod obejmuje zmniejszenie retencji wody i zwiększenie termogenezy. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z tymi zabiegami. Na przykład, niektóre mogą powodować zasinienia – sekcja ta jest wynikiem pracy redakcji portalu PazurVET. Niektóre zabiegi na cellulit u mężczyzn mogą również powodować niekorzystne skutki uboczne.

Kriolipoliza to nieinwazyjny zabieg, który wykorzystuje metodę zamrażania do rozbijania kieszeni tłuszczowych. Technika ta może być skuteczna w przypadku małych kieszonek tłuszczowych, ale nie pozwoli na całkowite pozbycie się cellulitu. Zabieg ten będzie wymagał kilku sesji w celu wyeliminowania jednego cala tłuszczu. Ponadto, procedura ta może powodować siniaki, ale to w końcu zanika.

Mezoterapia to kolejny zabieg na cellulit u mężczyzn. Procedura obejmuje wstrzykiwanie różnych składników do dotkniętych obszarów. Niektóre z tych składników kierują się do włókien kurczliwych pod skórą, podczas gdy inne pomagają komórkom tłuszczowym łatwiej się rozpadać. Składniki te są zwykle dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta.

Zabieg laserowy to kolejna opcja leczenia cellulitu. Procedura ta jest skutecznym sposobem na pozbycie się cellulitu, ale ma również pewne ryzyko. Może powodować siniaki i obrzęki, ale zmniejsza wygląd cellulitu u mężczyzn. Inną opcją jest liposukcja, która rozbija pasma tkanki łącznej i rozbija wgłębioną skórę. Innym zabiegiem na cellulit jest przeszczep tłuszczu, który umieszcza własny tłuszcz w odpowiednim miejscu, aby poprawić wygląd skóry.

Niektóre zabiegi na cellulit u mężczyzn obejmują terapię hormonalną, która może powodować nieprawidłowy poziom testosteronu. W trakcie terapii hormonalnej w organizmie może dojść do zaburzenia równowagi hormonów anabolicznych i przeciwzapalnych. Może to być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju cellulitu. Poważne choroby i leki przyjmowane podczas ich trwania również mogą być przyczyną rozwoju cellulitu. Cellulit u mężczyzn pojawia się zazwyczaj w miejscach ciała, w których znajduje się gruba warstwa tłuszczu. Do częstych lokalizacji należą pośladki, uda i brzuch.

Mezoterapia łączy w sobie stosowanie mikroiniekcji w problematyczne miejsca. Wstrzykiwane w te miejsca substancje mają za zadanie rozbić komórki tłuszczowe i poprawić krążenie. Poprawia to również układ nerwowy i stymuluje drenaż limfatyczny. Proces obejmuje wiele sesji i jest uważany za ryzykowny. Jedynym sposobem, aby wiedzieć, czy mezoterapia jest dla Ciebie odpowiednia, jest omówienie jej z lekarzem.

Jednym z zabiegów na cellulit u mężczyzn, który przyniósł dobre rezultaty, jest cellfina. Zabieg ten polega na użyciu specjalnego urządzenia z ostrzem wielkości igły. Urządzenie to rozbija włókniste pasma znajdujące się pod skórą. Cellfina jest skuteczna w przypadku głębokich dołeczków, ale mniej skuteczna w przypadku uogólnionej falistości. Pacjenci zgłaszają wysoki wskaźnik zadowolenia po zabiegu.

Cellulit u mężczyzn to forma tłuszczu w skórze, która tworzy się pod tkanką łączną. Tłuszcz ten naciska na powierzchnię skóry, powodując nierówną powierzchnię i pojawienie się cellulitu. Często jest on spowodowany czynnikami hormonalnymi, ale wiele innych czynników może się do niego przyczyniać.

Wiele suplementów twierdzi, że redukuje cellulit i jest dostępnych w Internecie. Wiele z tych produktów zawiera składniki takie jak wyciąg z pestek winogron, gingko biloba i kofeinę. Jednak mogą one powodować pewne skutki uboczne u niektórych użytkowników. Również, wiele z tych zabiegów są uważane za kosmetyczne i nie są objęte planami ubezpieczeniowymi. Innym sposobem leczenia cellulitu jest urządzenie laserowe o nazwie Cellulaze. Urządzenie to działa poprzez przepuszczanie maleńkiego włókna laserowego pod skórą i rozbija twarde przegrody.

Inne zabiegi na cellulit u mężczyzn obejmują ugniatanie skóry, manipulację skórą i zastrzyki. Nie istnieje jednak trwałe lekarstwo na cellulit, a żaden zabieg nie gwarantuje jego całkowitego wyeliminowania. Jednak zabiegi te działają w celu poprawy wyglądu cellulitu. Amerykańska Akademia Dermatologii uznaje te metody za bezpieczne i skuteczne.

Kremy miejscowe, urządzenia o częstotliwości radiowej i ćwiczenia mogą pomóc w tymczasowej redukcji cellulitu. Niektóre z tych kremów zawierają kofeinę lub retinol, które mogą zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Urządzenia o częstotliwości radiowej mogą również zmniejszyć tkankę łączną i przepływ krwi. Ale te metody mogą być skuteczne tylko na niewielkim obszarze.

Inny popularny zabieg na cellulit obejmuje terapię falą uderzeniową. Technologia ta pomaga w remodelowaniu włókien kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Potrzeba jednak więcej badań, aby określić odpowiednie reżimy i parametry sprzętu.

Przyczyny

Cellulit u mężczyzn ma wiele różnych przyczyn, w tym różnice strukturalne w tkance mięśniowej. Szacuje się, że 10% mężczyzn cierpi na tę przypadłość. Jedną z powszechnych przyczyn cellulitu jest genetyka, ponieważ mężczyźni dziedziczą geny sprzyjające otyłości. Otyłość jest również ważną przyczyną cellulitu u mężczyzn.

Chociaż genetyka i wiek są dwiema powszechnymi przyczynami cellulitu, mężczyźni są często mniej podatni na tę przypadłość niż kobiety. Inne czynniki również mogą odgrywać rolę, w tym hormony i tabletki antykoncepcyjne. Chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu u mężczyzn jest mniejsze niż u kobiet, nie ma dowodów na to, że mężczyźni mają genetyczną skłonność do rozwoju tego schorzenia.

Dieta jest kolejną częstą przyczyną. Jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczu może zwiększyć ryzyko wystąpienia cellulitu. Jedzenie zdrowej diety i spożywanie dużej ilości owoców i warzyw może pomóc w walce z cellulitem. Również noszenie ciasnej bielizny może ograniczać przepływ krwi i prowadzić do cellulitu. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania cellulitowi jest noszenie luźnej odzieży.

Przejadanie się, picie alkoholu i słabe krążenie to jedne z najczęstszych przyczyn powstawania cellulitu u mężczyzn. Genetyka nie odgrywa jednak większej roli. Mężczyźni nie magazynują tłuszczu tak jak kobiety, więc mogą mieć niewielką ilość cellulitu w porównaniu do kobiet. Dobra wiadomość jest taka, że mężczyźni nadal mogą leczyć cellulit stosując te same metody co kobiety.

Chociaż genetyka jest najbardziej oczywistą przyczyną cellulitu, istnieją inne czynniki, które również mogą przyczynić się do tego stanu. Genetyka, wiek, płeć i rasa mogą odgrywać rolę. Kolejnym ważnym czynnikiem jest styl życia. Pomimo tego, w co możesz wierzyć, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą medycznym i omówić problem ze swoim lekarzem. Nie chcesz przecież żyć z cellulitem do końca życia. Jeśli chcesz poprawić swój wygląd fizyczny, musisz zająć się tym problemem raczej wcześniej niż później.

Jednym z najważniejszych czynników w zapobieganiu cellulitowi u mężczyzn jest zrównoważona dieta i aktywność fizyczna. Mężczyźni powinni zwrócić uwagę na ilość aktywności fizycznej, jaką otrzymują każdego dnia, szczególnie w okolicach brzucha. Brak aktywności fizycznej może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i dystrofii podskórnej. Stres jest kolejnym istotnym czynnikiem rozwoju cellulitu u mężczyzn.

U obu płci brak testosteronu u mężczyzn może przyczynić się do rozwoju cellulitu. Podczas gdy kobiety są bardziej narażone na rozwój cellulitu z powodu braku testosteronu, mężczyźni nie są odporni na tę dolegliwość. Czynnikami są również genetyka i brak równowagi hormonalnej. Główną różnicą między obiema płciami jest obszar, w którym zazwyczaj rozwija się cellulit.

Chociaż czynniki dietetyczne nie są główną przyczyną cellulitu, dieta bogata w rośliny może pomóc zmniejszyć stan zapalny w skórze i utrzymać zdrową wagę. Ponadto utrzymywanie dobrego nawodnienia jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu silnych tkanek łącznych. Jedzenie pokarmów o wysokiej zawartości wody, takich jak ogórki i pomidory, może być świetnym sposobem na zmniejszenie cellulitu i odchudzanie.

Jedzenie pokarmów zawierających antyoksydanty jest również świetnym sposobem na zmniejszenie cellulitu. Jagody są do tego świetne, ponieważ pomagają Twojemu organizmowi usunąć toksyny. Spróbuj dodać trochę jagód do płatków śniadaniowych lub do swojego niskotłuszczowego smoothie. Innym sposobem na zmniejszenie cellulitu jest spożywanie czosnku, który, jak wykazano, wzmacnia układ odpornościowy i zwalcza cellulit.

Mężczyźni mają również problemy genetyczne i zdrowotne, jak zwaarlijvigheid genen. Cellulit może być również spowodowany znacznym przyrostem masy ciała. Mężczyźni często doświadczają cellulitu, ponieważ mają wysoki procent tłuszczu w organizmie. Jednak ich objawy mogą być inne.

Jedną z głównych przyczyn cellulitu u mężczyzn jest brak równowagi hormonów. Hormon estrogen stymuluje produkcję podskórnego tłuszczu, natomiast testosteron zwiększa produkcję białek i kolagenu, co skutkuje grubszą skórą. Jednak mężczyźni nie doświadczają tych samych zaburzeń równowagi hormonalnej, co kobiety.

Oprócz hormonów, genetyka jest kolejną ważną przyczyną cellulitu. Mężczyźni mają zazwyczaj niższy procent cellulitu niż kobiety, co może tłumaczyć, dlaczego pojawia się on bardziej na pośladkach i udach niż u kobiet. Pośladki i uda to najczęstsze obszary, na których rozwija się cellulit, ale przyczyny cellulitu u mężczyzn są podobne do tych, które występują u kobiet.

Istnieje kilka leków i zabiegów na cellulit u mężczyzn. Na przykład leczenie laserowe może poprawić wygląd cellulitu na rok lub dłużej. Polega ono na wprowadzeniu pod skórę sondy, a następnie lasera, który rozbija tkankę. Nowszy rodzaj leczenia cellulitu znany jako subcision wykorzystuje maleńkie włókna laserowe, które wnikają w skórę, aby wygładzić dołeczki.

Podobne tematy