Zwolnienie lekarskie po zabiegach estetycznych

Zabiegi medycyny estetycznej bywają mniej lub bardziej skomplikowane. W zależności od potrzebnego czasu na regenerację pacjenci mogą starać się o zwolnienie z pracy lub szkoły. Kiedy i kogo poprosić o L4? Jak uzyskać zwolnienie online lub wstecz?

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Należy wiedzieć, że medycyna estetyczna znacznie różni się od chirurgii plastycznej. Dziedzina ta jest ściśle ograniczona i opiera się na zabiegach małoinwazyjnych, czyli takich, które są możliwe do wykonania w gabinetach nie tylko lekarzy, ale także kosmetologów. Działania specjalistów w zakresie medycyny estetycznej skupiają się przede wszystkim na zatrzymaniu procesów starzenia się skóry lub usuwaniu niedoskonałości natury estetycznej. Do wykonywania chirurgii plastycznej natomiast niezbędne jest ukończenie sześcioletnich studiów lekarskich oraz odpowiedniej specjalizacji. Ta druga dziedzina medycyny zatem wymaga znacznie większej wiedzy oraz doświadczenia.

Zwolnienie lekarskie po zabiegu medycyny estetycznej

W związku z tym, że zabiegi medycyny estetycznej mogą wykonywać osoby bez wykształcenia lekarskiego, nie zawsze wybrany przez nas specjalista będzie mógł dać nam zwolnienie z pracy lub szkoły. Kiedy jednak korzystamy z usług świadczonych przez osobę z wykształceniem medycznym, możemy poprosić o dokument zaświadczający tymczasową niezdolność do pracy. Wówczas lekarz na podstawie naszego stanu zdrowia oraz swojej wiedzy oceni, czy niezbędne jest zwolnienie chorobowe. Należy jednak pamiętać, że lekarz ma obowiązek odmowy udzielenia bezpodstawnego zwolnienia z pracy.

W przypadku kiedy zbiegu dokonuje kosmetolog bez uprawnień lekarskich, o zwolnienie możemy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Warto zrobić to szczególnie w przypadku, gdy po wykonanym zabiegu odczuwamy dyskomfort, ból lub inne niepożądane skutki uboczne. Wówczas niezbędna jest konsultacja oraz przedłużenie okresu odpoczynku. Możemy też również skorzystać z serwisu internetowego i dostać L4 online!

Obecnie najszybszym rozwiązaniem otrzymania L4 jest zgłoszenie się po nie za pośrednictwem internetu. W sieci oferowane są e-wizyty, często możliwe do przeprowadzenia o dowolnej porze dnia. Spotkać można usługi prowadzone nawet 24 godziny na dobę, w dowolnym dniu tygodnia. Ich cena waha się od ok. 50 zł do 120 zł, a realizacja konsultacji lekarskiej często gwarantowana jest w czasie od 5 do 30 minut. Rozwiązanie umożliwiające otrzymanie zwolnienia lekarskiego online jest bardzo wygodne i z pewnością służy osobom, których stan zdrowotny ulega nagłemu pogorszeniu.

Dlaczego potrzebujesz zwolnienia lekarskiego?

Obecnie specjaliści oferują szeroką gamę usług medycyny estetycznej. Wieloletnie doświadczenie, wiedza oraz najwyższej jakości narzędzia są w stanie jedynie w niewielkim stopniu zminimalizować czas gojenia się obrzęków po zabiegach. W większości przypadków jednak pacjenci potrzebują chociaż jednego dnia na regenerację. Okazuje się bowiem, że nawet pozornie niegroźna rana lub lekkie osłabienie organizmu, w połączeniu ze stresem doświadczanym w pracy może mieć niebagatelne konsekwencje.

W zależności od tego, na jaki zabieg się decydujesz, ilość czasu niezbędnego do wygojenia się rany lub powrotu do zdrowia powinna zostać oceniona przez lekarza, biorąc pod uwagę charakter pracy, którą wykonujesz. Istotne może się okazać także miejsce wykonywanego zawodu i środowisko, w którym przebywasz. 

Zwolnienie wstecz – na czym polega

Zabiegi medycyny estetycznej często wiążą się z opóźnionym gojeniem ran, wzmożonym bólem lub niepożądanymi następstwami zabiegów ujawniającymi się dopiero po jakimś okresie. W przypadku gdy dolegliwości nasilają się lub pojawiają z czasem, pacjenci mają możliwość poproszenia o zwolnienie lekarskie wstecz. Ten rodzaj dokumentu pozwala zapisać lekarzowi zwolnienie z datą maksymalnie 3 dni wcześniejszą od przeprowadzonej konsultacji.



Podobne tematy