Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu?

Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu?

Istnieją pewne powszechne przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu. Należą do nich leki, które zmieniają odpowiedź na gojenie się ran lub mają znane efekty uboczne, takie jak tworzenie się keloidów. Pacjenci ze znanym rakiem skóry lub ci, którzy przeszli mechaniczną lub chemiczną depilację, również powinni być świadomi tego ryzyka. W niektórych rzadkich przypadkach osoby, u których stwierdzono raka skóry, mogą nie kwalifikować się do laserowego usuwania tatuażu lub wymagać specjalnych środków ostrożności w celu uniknięcia tych skutków ubocznych.

Obrzęk po laserowym usunięciu tatuażu

Procesowi laserowego usuwania tatuażu często towarzyszy obrzęk i zasinienie. Ważne jest, aby unikać wody pod wysokim ciśnieniem i prysznica, aby ograniczyć stan zapalny. Użyj łagodnego mydła do umycia obszaru po zabiegu, ale nie szoruj go, bo możesz spowodować dalsze podrażnienie. To może prowadzić do bliznowacenia – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu drogadoczystosci.pl. Należy również zastosować wazelinę do obszaru po prysznicu. Aquaphor może pomóc w zapobieganiu suchości, która spowoduje dalszy dyskomfort.

Po laserowym usunięciu tatuażu, leczony obszar będzie wyglądał na biały lub czerwony przez kilka godzin. Ta biała reakcja jest wynikiem szybkiego ogrzewania pigmentu atramentu w skórze. Zwiększony przepływ krwi pomaga wywołać odpowiedź immunologiczną. Obszar ten będzie wyglądał na czerwony przez kilka godzin lub dni. Jeśli po zabiegu wystąpi obrzęk, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z dermatologiem. Obrzęk może być oznaką infekcji.

Reakcje fototoksyczne

Ryzyko wystąpienia reakcji fototoksycznych podczas laserowego usuwania tatuażu wynosi 5% lub mniej w przypadku laserów Q-switch używanych do zabiegu. Kiedy energia lasera przechodzi przez pigment, przekształca on energię świetlną w ciepło, powodując rozpad wiązań chemicznych i efekty fotochemiczne lub fotoakustyczne. W większości przypadków, pigment jest usuwany ze skóry przez naczynia krwionośne. Jednak u niektórych pacjentów może wystąpić przedłużona, opóźniona reakcja. W tych przypadkach należy zastosować miejscowe lub śródskórne kortykosteroidy.

Stosowanie roztworów miejscowych i leków przed zabiegiem laserowym zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji fototoksycznych. Leki te mogą zawierać środki fotouczulające, które mogą powodować wysypki, obrzęki i stany zapalne. Ponadto balsamy i kremy zapachowe mogą nasilać objawy reakcji fototoksycznych i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Z tych powodów należy unikać kremów do opalania, substancji zapachowych i innych substancji drażniących przez co najmniej 24 godziny przed zabiegiem.

Pigmentacja skóry

Przed poddaniem się zabiegowi laserowego usuwania tatuażu pacjenci powinni skonsultować się z kosmetologiem i omówić wszelkie problemy zdrowotne, które mogą uniemożliwić im prawidłowe gojenie. Pacjenci z niektórymi chorobami skóry, takimi jak rak skóry, powinni omówić wszelkie możliwe przeciwwskazania ze swoim terapeutą. Ponadto, laserowe usuwanie tatuażu nie powinno być wykonywane u pacjentów z pigmentacją skóry lub tworzeniem keloidów. Ponadto pacjenci z pigmentacją skóry powinni poinformować terapeutę o wszelkich przyjmowanych przez nich lekach.

Niektóre leki lub warunki zdrowotne mogą wywołać w skórze reakcję zwaną hiperpigmentacją. Jest to stan, w którym nadmiar pigmentu odkłada się na skórze. Hiperpigmentacja może być wynikiem długotrwałej intoksykacji, zaburzeń procesów witaminowych, ciąży, chorób wątroby, nieprzestrzegania zaleceń, naruszenia integralności skóry. Pomimo krótkotrwałych efektów, możliwe jest wystąpienie wysypki lub zaczerwienienia po laserowym usuwaniu tatuażu. Blizny

Laserowe usuwanie tatuażu nie jest odpowiednie dla każdego. Należy poddać się pełnej konsultacji, aby ustalić, czy laserowe usuwanie tatuażu jest dla Ciebie odpowiednie. Należy również ujawnić wszelkie ostatnie zmiany w stanie zdrowia. Jest to szczególnie ważne dla osób o ciemnej skórze, ponieważ zabieg może spowodować hiperpigmentację. Blizny są rzadkie w przypadku leczenia laserowego, ale mogą wystąpić u niektórych pacjentów. Oto kilka powszechnych przeciwwskazań do laserowego usuwania tatuażu.

Nie ma znanego sposobu na przewidzenie, co dokładnie stanie się po laserowym usuwaniu tatuażu. Podczas gdy krwawienie i swędzenie są normalne, należy unikać drapania. Drapanie może negatywnie wpłynąć na skuteczność procedury laserowego usuwania tatuażu. Może również prowadzić do infekcji i dalszego powstawania blizn. Na szczęście te efekty uboczne są stosunkowo łatwe do załatwienia, jeśli przestrzegasz instrukcji dotyczących opieki po zabiegu i unikasz nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Podobne tematy