Czy istnieją jakieś powikłania po laserowym usuwaniu makijażu permanentnego?

Badanie opublikowane w The New England Journal of Medicine analizuje 87 indywidualnych przypadków, aby ocenić skuteczność laserowego usuwania makijażu permanentnego. Badania dotyczą również możliwych powikłań zabiegów laserowych. Przeanalizowano efekty uboczne, powikłania oraz wytyczne dotyczące leczenia. Z 87 przypadków, 52 zostały uznane za możliwe do leczenia i zostały usunięte za pomocą lasera. Nie jest jednak możliwe całkowite usunięcie makijażu po jednej sesji. W takich przypadkach wymagane jest wykonanie od jednej do 12 sesji.
Hiperpigmentacja
Istnieje kilka dostępnych metod leczenia hiperpigmentacji pozapalnej (PIH) po zabiegach laserowych. Mogą one być tymczasowe lub trwałe i zazwyczaj występują częściej w przypadku ciemniejszych odcieni skóry. Są one również spowodowane przez trądzik zapalny, egzemę i różne dermatozy. Zabiegi laserowe, w tym resurfacing i dermabrazja, mogą również powodować PIH. Inne możliwości leczenia obejmują hydrochinony i kwas kojowy.
Hiperpigmentacja pozapalna (PIH) po zabiegu laserowym jest spowodowana uszkodzeniem pigmentu przez zabieg laserowy. Ogólnie rzecz biorąc, procedura laserowa powoduje łagodne zaczerwienienie, które można łatwo przykryć makijażem mineralnym. Jednakże, pigmentacja w końcu przestanie istnieć i zostanie usunięta z powierzchni skóry. Suche gniazdo zazwyczaj nie jest widoczne do trzeciego dnia. W tym czasie pacjenci mogą odczuwać wrażliwość na światło, co może powodować bardziej niekomfortową reakcję.
Hipopigmentacja
Po udanej procedurze laserowego usuwania makijażu permanentnego, pacjenci mogą zauważyć tymczasową zmianę pigmentacji. Jest to tak zwana hipopigmentacja. Całkowite odwrócenie przebarwień może zająć miesiące, a nawet lata. Proces repigmentacji zależy od rodzaju pigmentacji, zastosowanego lasera i kilku innych czynników. Zabiegi mogą obejmować miejscowe kremy steroidowe lub resurfacing laserowy. Tusze do tatuaży w odcieniu skóry mogą pomóc w zmniejszeniu wyglądu hipopigmentacji.
Chociaż hipopigmentacja po zabiegu laserowym nie jest poważnym efektem ubocznym, należy pamiętać, że ekspozycja na słońce może powodować przebarwienia skóry. Po zabiegu laserowym klienci powinni unikać słońca przez 48 godzin, aby uniknąć hiperpigmentacji. Gorące prysznice i ćwiczenia również nie są zalecane w tym czasie. Po zabiegu laserowym pacjenci powinni unikać gorących kąpieli lub ćwiczeń, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania pęcherzy. Zaleca się również stosowanie kremu z hydrokortyzonem w celu zmniejszenia obrzęku.
Tworzenie keloidów
Chociaż tworzenie keloidów jest rzadkie po laserowym usuwaniu tatuaży, u niektórych pacjentów stan ten może się rozwinąć po jednym zabiegu. Do usuwania tatuaży stosuje się lasery typu Nd:YAG, ale u niektórych pacjentów mogą one wywoływać niepożądane efekty uboczne. W takich przypadkach należy unikać laserów Q-switch starszej generacji. Jednak niektóre starsze lasery typu Q-switch mogą być wykorzystywane do leczenia keloidów, dlatego nadal zaleca się konsultację z lekarzem przed wykonaniem tej procedury.
Wcześniejsze zastrzyki ze złota na zapalenie stawów były powiązane z tworzeniem się keloidów. FP powinni zawsze być świadomi tego ryzyka i stosować środki ochronne w celu zabezpieczenia skóry. Podczas pierwszej sesji laserowej FP zastosuje maść z antybiotykiem i opatrunek z gazy. Doradzi, aby zadzwonić do kliniki, jeśli wystąpią jakiekolwiek komplikacje lub jeśli gojenie jest powolne. Po pierwszym zabiegu, należy wrócić do FP miesiąc później na drugi zabieg. Po sześciu tygodniach powinni Państwo być wolni od tworzenia się keloidów.
Zakażenia pozabiegowe
W niedawno przeprowadzonym badaniu oceniono 87 pacjentek, które poddały się laserowemu usuwaniu makijażu permanentnego. Spośród nich 52 uznano za nadające się do leczenia, podczas gdy 35 nie. Powody tak szerokiego zakresu reakcji były różne, w tym pigmenty nie nadające się do leczenia lub nierealistyczne oczekiwania. Pacjenci odmówili również poddania się procedurze z różnych powodów, w tym obaw dotyczących potencjalnych skutków ubocznych. Do zabiegu użyto lasera Nd: YAG, co wiązało się z zastosowaniem metalowych okularów ochronnych, specjalistycznych naklejek na oczy chroniących przed laserem oraz osłon wewnątrzgałkowych oczu.
Odnotowano nieliczne przypadki atypowych zakażeń skórnych po depilacji laserowej, jednak atypowe zakażenia skórne występują rzadko. Należy pamiętać, że zabiegi te nie są bezbolesne. Niektórzy pacjenci odczuwają swędzenie po zabiegu, które można leczyć za pomocą Aquaphor lub maści z witaminą E. Jeśli Twoja skóra zacznie swędzieć lub jeśli doświadczysz innych nietypowych efektów ubocznych, natychmiast skontaktuj się z biurem. Jeśli reakcja jest poważna, należy zadzwonić pod numer 911 lub skorzystać z pomocy medycznej.
Krwawienie
Po zabiegu laserowym może wystąpić punktowe krwawienie. Jest to normalne, ale należy unikać drapania leczonego obszaru. Może to doprowadzić do przerwania skóry lub powstania rany, co pogorszy proces gojenia i spowoduje dalsze uszkodzenia. Lód jest doskonałym pomysłem w tym czasie i należy unikać ekspozycji na słońce i ekstremalnych temperatur przez siedem do dziesięciu dni. Jeśli po zabiegu odczuwasz nadmierny ból, skontaktuj się z technikiem lub lekarzem.
Dodatkowo upewnij się, że dobrze się odżywiasz. Jeśli Twoja skóra jest w złym stanie, może być podatna na zasinienia. Unikaj alkoholu. Pij dużo wody po zabiegu. Krew w opatrunkach będzie się wykruszać. Upewnij się, że nie pijesz alkoholu ani nie palisz papierosów bezpośrednio po sesji. Picie wody po zabiegu laserowego usuwania makijażu permanentnego sprawi, że obszar ten będzie nawilżony i pobudzi drenaż limfatyczny.
Swędzenie
Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi laserowego usuwania makijażu permanentnego, istnieje szereg środków ostrożności, których musisz przestrzegać. Chociaż swędzenie jest normalne, należy unikać drapania obszaru po zabiegu, ponieważ może to wpłynąć na skuteczność usuwania. Ponadto, drapanie może spowodować dalsze uszkodzenia skóry, co może skutkować dodatkowymi bliznami i infekcjami. W tym czasie ważne jest również, aby unikać stosowania kremów lub balsamów, które mogą nasilić swędzenie. Zamiast tego należy porozmawiać z operatorem lasera i zasięgnąć porady, co należy zrobić, jeśli zauważysz, że Twoja skóra staje się wyjątkowo swędząca.
Po pierwsze, należy unikać ćwiczeń fizycznych. Następnie należy upewnić się, że zakrywasz twarz i pozostajesz w domu. Jeśli swędzenie nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Leki antyhistaminowe mogą pomóc złagodzić swędzenie. Drapanie może naruszyć powierzchnię skóry i stworzyć ranę. Jeśli rana się zagoi, stanie się czerwona i może rozwinąć się infekcja. Stan ten może być bolesny, dlatego należy unikać drapania i naruszania tego obszaru.
Podobne tematy